SURORILE MISIONARE „SLUJITOARELE DUHULUI SFÂNT”

Ordinul a fost înfiinţat în 1889 - Steyl (Olanda)

Fondator: Sf. Arnold Janssen, n. 5.11.1837, Goch (Germania)

Carisma: A face cunoscută iubirea Sfintei Treimi printr-o activitate misionară în domeniul comunităţii, educaţiei, sănătăţii, pastoraţiei, catehezei şi a vieţii sociale.

Casa mamă: Herz Jesu-Kloster, Steyl, Olanda

Casa generală: Casa Generalizia delle Serve dello Spirito Santo, Roma, Italia

Superioară generală: Sr. Maria Theresia Hoernemann (2008)

COMUNITATEA DIN RĂDUCĂNENI

„CASA NAZARET” - Hramul casei „Fericita Maria Helena Stollenwerk”

Adresa: Str. Principală, 425 B, 707400-Răducăneni, jud. Iaşi;

Tel/fax: 0232/292252; e-mail: ssps_raducaneni@yahoo.de

Responsabilă: sr. Ana Tisea, Membri: 3

Surorile activează în Răducăneni din anul 1995, administrează o frumoasă casă de cateheză („Casa Nazaret”) unde copii şi tinerii pot desfăşura diverse activităţi culturale şi spirituale, cateheze săptămânale cu tinerii, întâlnirea copiilor la PIM. Mulţi copii găsesc sprijin în a-şi pregăti temele de la şcoală. De asemenea şi cei adulţi găsesc sprijin caritabil şi consiliere pentru diversele probleme sociale. Bolnavi şi cei nevoiaşi sunt vizitaţi de surori, însoţite de multe ori de tinerii din comunitate, mai ales de ACT.

Surorile se implică activ şi în pregătirea programului liturgic pentru duminici şi sărbători, Prima Împărtăşanie, Mir şi Crăciun, pregătind scenete, cântări şi tot ce e necesar pentru un apostolat rodnic şi adaptat timpului în care trăim.

FERICITA MARIA HELENA STOLLENWERK

Maria HelenaFericita Maria Helena Stollenwerk (n. Rollesbroich, 28 noiembrie 1852 – d. Steyl, 03 februarie 1900) a fost o călugăriţă germană, co-fondatoare (alături de Sf. Arnold Janssen) a Congregației Misionare „Slujitoarele Duhului Sfânt”. A fost beatificată de Papa Ioan Paul al II-lea în anul 1995, fixându-i ziua liturgică la 3 februarie.

Ziua de celebrare a sărbătorii este şi la 28 noiembrie.

Fericita Maria Helena Stollenwerk (n. Rollesbroich, 28 noiembrie 1852 – d. Steyl, 03 februarie 1900) a fost o călugăriţă germană, co-fondatoare (alături de Arnold Janssen și Josepha Hendrina Stenmanns) a Congregației Slujitoarelor Duhului Sfânt (acum Surorilor Misionare „Slujitoarele Duhului Sfânt” și a Surorilor slujitoare ale Duhul Sfânt a adorației perpetue).

În 1995, ea a fost beatificată de Papa Ioan Paul al II-lea, fixând ziua liturgică la 3 februarie.

Ziua de celebrare a sărbătorii este la 28 noiembrie.