Păstorii diecezei noastre

PĂSTORII DIECEZEI

EXCELENŢA SA EPISCOP DE IAŞI: PETRU GHERGHEL

S-a născut la 28 iunie 1940 în localitatea Gherăeşti, judeţul Neamţ. A absolvit Şcoala Generală de 7 clase în anul 1955 la Gherăeşti, Şcoala de Cantori în anul 1959 la Iaşi şi Institutul Teologic Romano-Catolic "Sfântul Iosif" din Iaşi în anul 1965. A fost hirotonit preot la 29 iunie 1965 la Alba-Iulia de către episcopul Marton Aron. A activat ca vicar la Barticeşti (1 ianuarie 1966 - 30 iunie 1967), Rădăuţi (1 iulie 1967 - 31 octombrie 1970). La 1 noiembrie 1970 a fost numit profesor la Seminarul din Iaşi, iar la 1 martie 1975 a fost numit rector. La 21 februarie 1978 papa Paul al VI-lea l-a numit printr-un decret al Sfintei Congregaţii a Episcopilor ordinarius ad nutum Sanctae Sedis cum munere administratoris apostolici al Episcopiei de Iaşi. Instalarea a avut loc la 4 aprilie 1978. În timpul păstoririi ca administrator apostolic s-au ridicat numeroase biserici, s-a ridicat moderna clădire a Seminarului din Iaşi, s-au deschis numeroase parohii noi, au fost hirotoniţi aproape 150 de preoţi, au fost trimişi mai mulţi preoţi la studii în străinătate, s-au făcut numeroase vizite pastorale etc. "Revoluţia" din 1989 a deschis un orizont nou de reorganizare bisericească şi de propăşire spirituală. Astfel, la 14 martie 1990, papa Ioan Paul al II-lea l-a ales şi l-a numit pe Mons. Petru Gherghel episcop de Iaşi. Consacrarea a fost oficiată la Seminarul din Iaşi, la 1 mai acelaşi an, de către cardinalul Angelo Sodano, delegat al papei Ioan Paul al II-lea. Stema episcopală: "Ut omnes unum sint" - "Ca toţi să fie una" (In 17,21)

EXCELENŢA SA EPISCOP AUXILIAR ŞI VICAR GENERAL AUREL PERCĂ